Nasz kolega ambasador kłamczuszek

Jak pamiętamy, pod koniec listopada, Jarosław Spyra – nowo mianowany ambasador Polski w Peru, podał się do dymisji a Radek dymisję przyjął – poinformował (były?) dziennikarz Gazety Wyborczej, rzecznik resortu Marcin Bosacki. IPN złożył do sądu wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Spyry, jako kłamcy lustracyjnego.
Dziennik Rzeczpospolita pisze, że Spyra miał wstąpić do Służby Bezpieczeństwa zaraz po studiach i był tam przygotowywany do pracy w wywiadzie, ale zakończył służbę po dziesięciu miesiącach, bo w Polsce skończył się komunizm. W archiwach zachowała się jego teczka funkcjonariusza. W sensie prawnym wystarczyłoby żeby się przyznał do tego epizodu przed objęciem funkcji, tymczasem nasz kolega wolał skłamać i liczyć że się nie wyda. Jego ojciec był asem wywiadu. Prezydent Kaczyński musiał coś wiedzieć, bo nominacji nie chciał podpisać, więc przy poparciu samego Słońca Peru Tuska dopiero jego kolega Komorowski mógł go wysłać na placówkę. Tak się spieszyło z umieszczeniem kolegi w Peru, że nominację Komorowski podpisał jeszcze przed oficjalnym objęciem funkcji, jako marszałek sejmu.
Mój były kolega Spyra był m.in. stażystą w Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu i w Instytucie Hoovera przy Uniwersytecie Stanford. W latach 1993-1995 piastował stanowisko II sekretarza w ambasadzie w Peru. Następnie w latach 1995-1999 był I sekretarzem i radcą w ambasadzie w Brazylii. Po powrocie z placówki pracował w MSZ w departamencie Azji, Australii i Ameryki Łacińskiej oraz departamencie Ameryki. W latach 2002-2007 był ambasadorem RP w Chile.

Reklamy

Informacje o Radca Minister

Ot, szary pracownik MSZ
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Nasz kolega ambasador kłamczuszek

  1. Hrabina Koniecpolska pisze:

    Na jakie rzeczy można natknąć się w radcowskim archiwum… Jarku – samo prawomyślne imię nie wystarczy! Jarosławów też ścigną!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s