Szefowie polskich placówek – 2, Barbara Labuda

Zaledwie drugi odcinek cyklu – a już robię wyjątek. Otóż opiszę ambasadora, czy jak wolałaby siebie nazywać – ambasadorkę, choć już tej funkcji nie pełni. Ponieważ jednak osoba ta MSZ już nigdy nie wróci, a znamy już nazwisko pewnego młodego dżentelmena który to stanowisko wkrótce obejmie, dlatego to Barbara Labuda, do lipca zeszłego roku ambasador RP w Luksemburgu będzie bohaterką odcinka.
Mało kto już dziś pamięta, że cała placówka została powołana na wniosek jej przyjaciela Kwaśniewskiego specjalnie dla niej. Skompromitowana w polityce krajowej znalazła cichą synekurkę w Wielkim Księstwie, gdzie oddawała się głównie buddystycznym medytacjom, promowaniem wegetarianizmu, aborcji i wszelakich mniejszości. Kto pamięta dziś tłumaczenia że przecież musimy mieć przedstawicielstwo w każdym państwie unijnym, jednak od tego czasu koszt utrzymania tej placówki przekroczył milion złotych. Rocznie! Zadałem sobie ostatnio trud i oddałem się lekturze rocznych sprawozdań naszej pani ambasador. Pieniądze wydane w błoto. Nawet książki „Poszukiwania” (nieskuteczne) nie udało jej się wypromować.

Nawet dla postępowych Luksemburczyków Labuda okazała się zbyt prowokacyjna. Do resortu napływały informacje że głoszone przez nią poglądy nie odzwierciedlają, delikatnie mówiąc, stanowiska polskiego rządu. Głównie dlatego że bywały antypolskie. Dziś nie szanują jej nawet dawni koledzy z Unii Demokratycznej, a w SLD się nie liczy. W po drodze jak chorągiewka powiewała m.in. w Unii Wolności i AWS.

Odwołał ją Radek Sikorski w ramach negocjacji z Pałacem – wiedząc, że nikogo na razie na tę ciepłą posadkę się nie wyśle. Obecnie funkcję Chargée d’affaires ad interim pełni Radca Ewa Sufin-Jacquemart. Ma te 700 metrów kwadratowych luksemburskiej willi tylko dla siebie. Ale ciężko pracuje, więc o Ewie złego słowa nie powiemy. A jej młodemu następcy będziemy się przyglądać!

Reklamy

Informacje o Radca Minister

Ot, szary pracownik MSZ
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s