Ludziom puszczają nerwy

Poniżej szczery list jednego z młodych urzędników do kierownictwa MSZ.

Jakub Doński-Lesiuk, I Sekretarz/Konsul RP w Ambasadzie RP w Kabulu Kabul, dnia 6 lipca 201 1 roku

Pan Jarosław Czubiński, Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej

Panie Dyrektorze, w związku z informacją, przekazaną Ambasadorowi RP w Kabutu 28 czerwca br., w którym mowa jest o skutkach procesu racjonalizacji zatrudnienia, polegającym na likwidacji stanowiska Konsula RP w Kabulu (które to mam okazję zajmować od niedawna, po przeniesieniu mnie – wbrew woli moich przełożonych i mej własnej – z innej placówki (z Nairobi) za odwagę wytknięcia DGSZ działań niezgodnych z prawem) oraz w tymże samym clarisie likwidacji etatu „miejscowego sprzątacza”, pragnę serdecznie podziękować za możliwość zrozumienia, cóż oznacza i w jaki sposób traktowana jest obecnie funkcja Konsula Rzeczypospolitej w jednym z trzech raptem krajów na świecie, w których polskie placówki zakwalifikowane są do kategorii ,,A”, placówek wojennych. Moja głęboka wiara w słuszność i głębię takich pojęć jak ojczyzna, praworządność, interes Państwa czy – chociażby – uczciwość i wierność prawdzie, za sprawą pracy w MSZ, zostały wystawione na niebywale ciężką próbę. Mimo to, nie mam wątpliwości, doczekają lepszych czasów, gdy wspomniana praworządność, etos Służby na rzecz Państwa, szacunek dla człowieka i elementarna przyzwoitość staną się znowu codziennością. Niema1 3-miesięczna służba w Ambasadzie RP w Kabulu, gdzie notorycznie zmieniające się warunki pracy i codzienne niemal obcowanie z absurdalnymi, pozbawionymi nie tylko logiki, ale także elementarnego umocowania formalno – prawnego decyzjami centrali, w tym również Pana Dyrektora, dowodzą totalnego rozpasania i szyderstwa ze strony części Kierownictwa MSZ, która służbę Dyplomatyczną RP traktuje niczym pańszczyźniany folwark i platformę do persona1nych rozgrywek, ukazując tym samym rea1ny wymiar współczesnej Służby Zagranicznej kraju, sprawującego aktualnie Prezydencję w Unii Europejskiej. Głęboko wierzę, wręcz jestem przekonany, że nie tylko historia, ale również opinia publiczna, należycie oceni w odpowiednim czasie przyziemne, prymitywne mechanizmy działań, kierujących resortem w tej części, w której nielogiczne, niesprawiedliwe, pozbawione zdrowego rozsądku i niestety niejednokrotnie również – niezgodne z obowiązującym prawem decyzje, uderzają nie tylko w szeroko rozumiany interes Państwa, ale przede wszystkim w 1udzi, którzy mają odwagę sprzeciwiać się potokowi absurdów płynących z Centrali i którym wystarcza jednocześnie odwagi, by o tym głośno mówić. Koleżankom i Kolegom, decydującym się na trwanie w pańszczyźnianej zależności, w której pozbawiona elementarnej odwagi cywilnej część decyzyjnej watachy kieruje się własnym widzimisię, co obrazuje – niestety – przede wszystkim pogardę dla Państwa i myślącej, rozumiejącej części Narodu, życzę wytrwałości. Nie to bowiem stanowi o wartości człowieka, co robi, a co po nim zostaje.

Do wiadomości: Członkowie Kierownictwa MSZ Dyrektorzy: BBD, BSO, DAP, DK Kierownicy Polskich Placówek

Pozostaje pogratulować odwagi. A drogiemu kierownictwu – do refleksji.

Reklamy

Informacje o Radca Minister

Ot, szary pracownik MSZ
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Ludziom puszczają nerwy

 1. Seba pisze:

  Jest taka książka „Afganistan – Relacja BOR-owika” jak się czyta to się nóż w kieszeni otwiera. Aż trudno uwierzyć jak mało kompetentni ludzie pracują na wysokich stanowiskach i a ich nieprzemyślane i irracjonalne decyzje często wpływają na to czy ich podwładni na placówkach przeżyją kolejny dzień.

 2. barbara pisze:

  „Moja głęboka wiara w słuszność i głębię takich pojęć jak ojczyzna, praworządność, interes Państwa czy – chociażby – uczciwość i wierność prawdzie” – nigdy nie spotkalem konsula ktory by faktycznie reprezentowal chociaz jedne z tych pojec – bardziej spotykam sie z – falszem chciwoscia zawiscia nieuczciwoscia zlosliwoscia nienawiscia – to sa prawdziwe cechy opisujace polskiego konsula na placowce – temu panu sie cos pomieszalo moze to od wojny ????

  • MS pisze:

   Temu Panu nic sie od wojny nie pomieszalo, bowiem spedzil na niej niespelna 3 miesiace. Znam osoboscie. Nie jest wariatem, a zostal potraktowany przez resort karygodnie. Ten sam resort podobnie traktuje innych swoich pracownikow…
   Pozdrawiam.

 3. też cos wiem... pisze:

  Może i odważny, ale zachowania ma niegodne „polskiego konsula” – zwłaszcza, że ciągnie się za nim sznurek niezbyt miłych dziejów…

 4. Друзья pisze:

  do: tez cos wiem
  ale przecież konsul, zwłaszcza w takim kraju, jak Afganistan, nie wypadł kozie spod ogona. ktoś go na to stanowisko powołał, a więc miał powody.

  • też cos wiem... pisze:

   Уважаемые Друзья, no może i miał powody, ale przygodę z MSZ zaczął w styczniu 2009, i to nie w Afganistanie – do tego zaliczył juz 2 kraje (coś zbyt szybko – jeśli zwyczajnie wysyła się na 4 lata na placówkę?). A juz kto go powołał i czemu – nie zważając na zachowanie, był przenoszony na inne placówki, zamiast być zwolnionym – to już następne pytanie.

   • gruba pisze:

    Tawariszcz pasluszaj, MSZ po 1945 roku to zbiorowisko kurew i zlodziei, tak samo jak centrale handlu zagranicznego. Poznij doszli do tego towarzycha SB-cy i kumple kumpli, ktorzy narobili w kraju gnoju i uciekali jak najdalej. Ile ty masz lat i co o tym wiesz? Dzisiaj jest troche inaczej, co nie znaczy, ze lepiej, MSZ powinno byc wizytowka Kraju. Jeszcze dlugo nie bedzie. Facet ktory byl w stanie ten syf uprzatnac pracowal podwojnie i zginal pod Smolenskiem. Nie widze nikogo, kto temu podola, bo u nas matol pogania matola

 5. kawalerowicz pisze:

  Wataha przez samo H

 6. Polske zrozumiec-swiat zwiedzic pisze:

  Strona umarla, smiercia naturalna

 7. adolf pisze:

  Szkoda, że nikt tego nie kontunuuje. Ciekawa stronka, ciekawe tematy poruszane, a teraz cisza…

 8. S.O.S pisze:

  Czy to prawda, że wypieprzyli mobbera z Ottawy?
  Jeśli tak, to ja muszę wziąć się za mojego!

 9. krzyś pisze:

  Moim zdaniem jeśli nie ma głównego zarządzającego forum, Pana Radcy, to sami jego uczestnicy powinni je dalej prowadzić, kontynuować wszelkimi ciekawymi wpisami, informacjami o „Firmie”, jak również placówkach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s