Miękkie lądowanie

Na co dzień piszę o dyplomatach a nie politykach (poza Radkiem), ale czasem są nam do MSZ podrzucani z góry tacy spadochroniarze. Tym razem słyszy się, że partyjny działacz Tomasz Arabski (Platforma Obywatelska), specjalista od miękkich lądowań, podpadnięty ostatnio premierowi i nieco niewygodny w związku z poważnymi zarzutami w kontekście katastrofy smoleńskiej, szykuje się do… wyjazdu na ambasadora w Madrycie. Tamtejszy Ryszard Sznepf, jak wiemy, pakuje już walizki do Waszyngtonu, gdzie będzie ambasadorem. Notabene Pan Sznepf był kiedyś na etacie żydowskiej organizacji roszczeniowej Conference on Jewish Material Claims, która domaga się od polskiego rządu bajońskich sum. Jego sympatyczna żona, znana jako prowadząca telewizyjne Wiadomości Dorota Wysocka-Schnepf stara się już w TVP o wysłanie jej jako korespondentki w USA. Zamieszkają w nowej rezydencji, w której ambasador Robert Kupiecki nie pomieszkał sobie zbyt długo, odpicowanej bez gustu za grube miliony i otwartej bez udziału Radka (nie chciał spotkać się z Hilary Clinton, z powodu opisanego za chwilę). Zjeżdżający Kupiecki miał być vickiem w MON, ale się rozmyślili, Radek w MSZ go nie chce, PIS nie uważa za swojego, PO tym bardziej… Dyplomatyczny zarządca z niego słaby, ale jako naukowiec da sobie radę. Jego dawna prawa ręka z Waszyngtonu – młody i miły Paweł Kotowski zastąpi Ogrodzińskiego jako dyrektora w Departamencie Ameryki, po tym jak Radek zwolnił go natychmiast po powrocie z Waszyngtonu, gdzie nie umiał naprawić kompromitacji swojego ministra na spotkaniu z Hilary Clinton. I wszystko jasne!

Reklamy

Informacje o Radca Minister

Ot, szary pracownik MSZ
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Miękkie lądowanie

 1. Anonim pisze:

  wszystko to prawda… a mozeby tak pare slow na temat ambasadora zenona kosiniaka-kamysza… i o tym jak traktuje swoich pracownikow… i jego ostatnich poczynaniach….

 2. Anonim pisze:

  Do tego Adam „Wacuś” Jelonek z Kuala Lumpur, który wykona każde polecenie, nawet najmniej racjonalne, byleby zaistnieć w oczach kierownictwa MSZ.

 3. Alfred pisze:

  A gdzie wyląduje Słońce Dyplomacji, wybitny zięć śp. Bronisława Geremka, multitalent Bogdan Winid? W najbliższym otoczeniu Radosława mówi się, że czas BW w Centrali powoli dobiega końca. Do RS dochodzą skargi i zastrzeżenia z zewnątrz (w tym z innych resortów) dotyczące postępowania, a raczej zachowania BW, który w dość interesujący sposób interpretuje pojęcia „klasa” czy „kultura osobista”. Poza tym inni ministrowie (gospodarka, obrona) zaczynają mieć powoli dość wtrącania się BW w ich sprawy. Nie wypada bowiem, by wiceminister SZ wyznaczał zadania innym resortom, a do takich sytuacji w tym przypadku, niestety, dochodzi.

 4. stary emeszetowiec pisze:

  Bogusław (nie Bogdan) już taki jest. Żadnej klasy, a jej brak na ogół widać. Ale nie warto się tym przejmować. Zaprzyjaźnieni znajomi królika szepczą, że jest podpadnięty u premiera, a jak ktoś jest podpadnięty u premiera, to o atrakcyjnych placówkach może najwyżej pomarzyć.

 5. Anonim pisze:

  AJ z Kuala Lumpur – doskonały przykład tego, że wykształcenie nie musi iść w parze z rozumem.

 6. Maciej Nowak pisze:

  Pasjonujące zaobserwowania. Trzeba będzie mocniej wgryźć się w PanaTwój serwis.

  • Anonim pisze:

   Nasz „bohater” Boguś od zawsze pozował na randkowego przyjaciela. Wszystko co robi podporządkowane jest autopromocji. Cynizm wypisany na twarzy ma an stale Skrzywdził wiele osób. Jeden z tych którzy dzięki przelukrowanemu chamstwu wobec podwładnych i lizusostwu wobec szefów dotarł tak daleko.
   Wyjątkowo zatruwający typ

   Teraz „walczy” o miejsce dla w Polski w Radzie Bezpieczeństwa. Jak Bułgaria się wycofa to na pewno znajdzie innego godnego przeciwnika.
   Poza tym poczekajmy na zbiór zastrzezony IPN.

 7. Kato Starszy, ten od Kartagina musi być zniszczona pisze:

  Za moich czasów, BW (alias Gargamel) obsadzal swoimi ludzmi nie tylko placówke DC, ale jeszcze lokowal swoich lizusów (innych ludzi nie tolerowal) w roznych resortach w Warszawie. Widze, ze nic się nie zmienilo od dekady, pewnie dlatego, ze swego czasu BW powolywal się na ,,przyjazn” z WW

 8. End pisze:

  Nie będzie nowych miejsc dla młodej, chętnej do pracy kadry, ponieważ stare układy wciąż funkcjonują, mam tu na myśli chociażby służby, które rozpanoszyły się pod byle pretekstem w MSZ i straszakiem dostępu do informacji niejawnych szachują wszystkich. Dla przykładu dziwnych posunięć kadrowych niech będzie przypadek konsula Zimnego z Chicago. Cóż on tam robi? Wszyscy którzy go znają wiedzą, że oprócz mentorstwa, nic sobą nie prezentuje, a z pewnością nie można o nim powiedzieć, że jest tuzem podstawowej wiedzy konsularnej. To człowiek intryg, szeptanych kontaktów i niegodziwości. Są opinie, że został on wysłany przez ekipę Tuska i Kopacz, aby donosić na Polaków z Chicago, jakże nieprzychylnych poprzedniej władzy. Człowieka który ma na sumieniu śmierć z własnej winy matki dzieci na Ukrainie. To po jego aferalnym wyjeździe z Łucka, Ukraińcy pod konsulatem skandowali „nie zabijajcie nas”. Gdzie to pracownicy konsulatu, a nie sprawca, zrzucali się na pomoc dla dzieci zabitej matki. Nawet się nie zainteresował ich losem. To właśnie jest moralność i kręgosłup polskiej dyplomacji. Liczy się rodowód i pochodzenie. Jeżeli nie zostanie frontalnie zreformowany MSZ, to tego typu ludzie będą reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej.
  To jest właśnie V kolumna MSZ, która skutecznie broni swojego status quo. Jest to bardzo skuteczny system powiązań kadrowych, gwarantujących bezpieczeństwo staremu układowi. „Dzisiaj jestem na placówce Ja, ale ja jutro mogę być Twoim dyrektorem, pamiętaj o tym!” To jest motto starego układu kadrowego. Nie bójmy się zmian. Pewnym jest, że bez tych ludzi dyplomacja się nie zawali, jedynie co, to może wyłącznie zyskać. Potrzebny jest jedynie minister, który będzie miał odwagę przeciwstawić się temu układowi.

 9. Anonim pisze:

  Bogusław Winid to mój kolega ze szkolnej ławy i nie dam nic złego na Jego temat powiedzieć. Duduś pamiętasz 159 klasę I-VIII B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s